Ból kręgosłupa a obuwie — o czym powinieneś wiedzieć?
12 grudnia 2022Ciało człowieka jest stworzone do ruchu. Okazuje się jednak, że nieodpowiednio dobrane obuwie sprawia, że aktywność fizyczna, chodzenie w pracy czy stanie nie tylko nie poprawiają zdrowia, ale wręcz przeciwnie — prowadzą do jeszcze większej destrukcji. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po buty odciążające kręgosłup. Sprawdź, jak je wybrać i o czym warto pamiętać.
Ból kręgosłupa a obuwie — czym skutkuje noszenie źle dobranych butów?
Na stopach koncentruje się obciążenie, kiedy stoisz, chodzisz, biegasz czy jesteś na zajęciach aerobiku. W trakcie ruchu nacisk na tę część ciała może wynosić nawet 150% całkowitej wagi danej osoby. W efekcie nieodpowiednio dobrane obuwie może prowadzić do:
- deformacji stóp — haluksów, odcisków, płaskostopia, zespołu cieśni kanału stępu,
- problemów z kolanami,
- upośledzenia funkcjonowania bioder.
Każdy z tych problemów z czasem postępuje, doprowadzając do problemów z kręgosłupem, których wyleczenie wymaga przede wszystkim kosztownej diagnostyki, rehabilitacji, a często także leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Buty odciążające kręgosłup mogą nie tylko pomóc uniknąć takich problemów. Jeśli masz już kłopoty z plecami spowodowane nieodpowiednim obuwiem, mogą także pomóc skorygować postawę ciała i pozbyć się dolegliwości bólowych.
Buty odciążające kręgosłup — kto powinien je nosić?
Noszenie butów odciążających kręgosłup pomoże uchronić przed bólem pleców wielu z nas. Jednak o ich zakładaniu i prawidłowym doborze powinny pamiętać przede wszystkim osoby:
-
- z nadwagą lub otyłe — im większa waga, tym większy nacisk na stopy, powodujący problemy z bólem pleców;
- w ciąży — kobiety w ciąży, co naturalne, przybierają na wadze, co dodatkowo obciąża kręgosłup;
- pracujące stojąc lub chodząc — wówczas stopy, a razem z nimi kręgosłup, są przez wiele godzin narażone na dodatkowe obciążenie, którego skutki mogą być redukowane poprzez prawidłowy dobór obuwia. Na szczególne zagrożenie narażone są m.in. pielęgniarki, położne i inne osoby pracujące w zawodach medycznych;
- mające problemy z plecami wynikające z anatomii czy genetyki — wówczas odpowiednio dobrane obuwie zminimalizuje ryzyko pojawienia się problemów lub będzie wspomagało obniżenie poziomu bólu towarzyszącego konkretnym problemom zdrowotnym.
Odpowiednio dobrane do potrzeb danej osoby drewniaki ortopedyczne pomogą zredukować dolegliwości bólowe, znacznie odciążyć kręgosłup, a przy tym zapobiegać w przyszłości poważnym problemom zdrowotnym. Mogą one być używane nie tylko w pracy, ale i poza nią.
Jak dobrać buty, które odciążą kręgosłup — drewniaki jako buty ortopedyczne
Drewniaki to jeden z zalecanych rodzajów obuwia, które ma pozytywny wpływ na kondycję stóp, bioder, kolan, a co za tym idzie, również całego kręgosłupa. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie buty tego typu będą miały budowę, która uczyni je jednocześnie zdrowymi oraz bezpiecznymi. Dobierając obuwie, pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na:
- wysokość obcasa — optymalna będzie wysokość 4-5 cm. Ta sprawi, że stopa będzie się odpowiednio układała w bucie, a ciężar ciała nie będzie nadmiernie przenoszony na jej przednią część, ponieważ zostanie odpowiednio rozłożony;
- odpowiednio wyprofilowaną podeszwę — coraz częściej buty produkuje się na masową skalę, dlatego nie zwraca się uwagi na to, jak ich budowa ma się do anatomii ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że nasze stopy, podobnie jak kręgosłup, nie są płaskie i proste. W związku z tym drewniaki ortopedyczne czy inne specjalistyczne obuwie powinno mieć kształt podeszwy zbliżony do litery S ułożonej w poziomie;
- materiał, z którego wykonane są buty — wbrew pozorom to także ma wpływ na zdrowie kręgosłupa. W tym wypadku korzystnie wypada obuwie np. z drewna, które zapewnia stopie termoregulację, wentylację. Dobrze sprawdzi się także skóra. Unikaj sztucznych materiałów, które sprawią, że stopa będzie się nadmiernie pociła, ponieważ sprzyja to m.in. temu, że nie jest ona odpowiednio ustabilizowana w bucie;
- grubość podeszwy — może się wydawać, że cienka podeszwa wygląda estetycznie i nowocześnie. Wkrótce jednak zauważysz, że między nią a dolegliwościami bólowymi występuje pewna korelacja, ponieważ oba czynniki się łączą. Podeszwa powinna mieć kilka centymetrów grubości, aby odpowiednio zabezpieczała sklepienie podłużne i poprzeczne stopy;
- rodzaj obuwia — zwróć uwagę na to, do czego jest przeznaczone konkretne obuwie. Jeśli szukasz tego do pracy, dostosuj je do warunków panujących w konkretnym miejscu i specyfiki wykonywanego zawodu.
Ważnym czynnikiem jest także estetyka konkretnego obuwia. Do niedawna drewniaki ortopedyczne kojarzono z prostym, wręcz odpychającym designem. Dzisiaj występują one w wielu wariantach kolorystycznych, z nieco bardziej stonowanymi nadrukami lub po prostu w jednolitych kolorach, a także z wesołymi grafikami. Ładnie wyglądające buty będą chętnie noszone i będą chroniły stopy oraz kręgosłup przed dolegliwościami bólowymi.