kapcie we wzorze z wesołymi pieskami

Jak dobrać rozmiar butów do stopy dziecka?

8 listopada 2022 0 Przez MKclogs

Prawidłowo dobrany rozmiar butów dla dziecka ma kluczowe znaczenie dla rozwoju stopy, a więc całego układu ruchu. Jeśli obuwie będzie zbyt małe, będzie krępowało rozwijające się kości stopy. Z kolei za duży but będzie powodował dyskomfort, niechęć do chodzenia, a także zwiększy ryzyko upadków. Poznaj zasady, które pozwolą uniknąć tego typu problemów.

Jak dobrać buty dla dziecka? 

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać buty dla dziecka, zacznij od określenia tego, jakiego rodzaju obuwia potrzebuje Twoja pociecha. Najczęściej kupuje się okrycie stopy dostosowane do pory roku:

  • wiosenne, lekkie adidasy,
  • trampki,
  • letnie sandały,
  • jesienne kalosze,
  • zimowe śniegowce.

Warto pamiętać także o dziecięcych pantoflach, które przez cały rok chronią stopę przed zmarznięciem i zwiększają jej przyczepność do podłoża, chroniąc dziecko przed poślizgnięciem się.

Same buty powinny być:

  • elastyczne – wówczas podeszwa będzie się układała i kształtowała w naturalny sposób, dostosowując się do stopy;
  • dobrane do wieku oraz potrzeb dziecka – fizjoterapeuci zalecają np. w przypadku dzieci, które uczą się chodzić, obuwie, które będzie odpowiednio stabilizować kostkę, ale także dawać maluchowi swobodę ruchu;
  • wykonane z dobrej jakości materiałów – najlepiej sięgać po te wysokiej jakości, jak np. skóra. Stopa nie będzie się w nich pociła, więc dziecko chętniej będzie po nie sięgało, a także uniknie rozwoju chorób grzybiczych skóry, którym sprzyja wysoka temperatura oraz wilgotność;
  • antypoślizgowe – dzieci, szczególnie te, które dopiero niedawno opanowały sztukę chodzenia, często się przewracają, nie tylko biegając, ale i chodząc. Odpowiedni materiał zminimalizuje ryzyko upadków i związanych z nimi konsekwencji;
  • nowe – przekonanie, że kilkulatki szybko rosną i nie warto kupować im nowego obuwia, to błąd. Kupując buty używane, podejmujesz ryzyko, że jego poprzedni właściciel miał wady, które uformowały wnętrze butów. Jeśli Twój malec założy je na nogi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego stopy będą się układały w niezdrowy sposób.

Po wybraniu rodzaju obuwia, którego potrzebuje Twoje dziecko, możesz przejść do dobrania jego rozmiaru. Ten ma kluczowe znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa.

Jak określić rozmiar buta dziecka? 

Określenie rozmiaru buta dziecka pozornie wydaje się prostą czynnością. Zdarza się jednak popełniać błędy, które w przyszłości rzutują na chęć dziecka do chodzenia i aktywności fizycznej. Stosując się do proponowanych przez nas rozwiązań, unikniesz takich problemów i będziesz od początku kształtować w dziecku dobre nawyki w kontekście wygody i samego chodzenia, a warto pamiętać, że ciało człowieka – od najmłodszych lat – jest stworzone do ruchu.

Aby poznać rozmiar dziecka, należy zmierzyć jego stopę w dwóch miejscach:

  • od czubka dużego palca po koniec pięty,
  • w najszerszym miejscu samej stopy.

Pamiętaj, że każdą ze stóp należy zmierzyć osobno. Często okazuje się, że jedna jest z nich jest większa i szersza. Jeśli w przypadku Twojego malucha też tak będzie, wybierz ten większy rozmiar obuwia. Nieco większy but rodzi znacznie mniejsze niebezpieczeństwo dla rozwoju dziecka niż zbyt małe czy ciasne obuwie. Po zmierzeniu sprawdź tabelę rozmiarów dla konkretnego modelu adidasów czy pantofli i na podstawie pomiarów wybierz but.

Pamiętaj, że im dziecko jest młodsze, tym szybciej jego stopa rośnie. Nie należy więc kupować butów o dokładnych wymiarach stopy malca. Lepiej sięgnąć po te około 1 cm większe – w przypadku obuwia zimowego zaleca się pozostawienie nawet 1,5 cm zapasu. To pozwoli założyć ciepłe skarpetki, które nie sprawią u dziecka dyskomfortu, a także umożliwi korzystanie z butów przez cały sezon.

Rozmiar buta dziecka a rodzaj stopy 

Rodzaj stopy to kolejny ważny czynnik, na który warto zwrócić uwagę, wybierając obuwie. Pozornie dzieci nie różnią się od siebie w kontekście charakterystyki części ciała. Jeśli jednak z bliska przyjrzysz się stopom kilku niemowlaków czy kilkulatków, zauważysz różnicę. Ta wynika najczęściej z anatomii, genetyki, a także poziomu rozwoju malucha. Jeśli ten ma zaledwie kilka miesięcy, jeszcze nie potrafi chodzić, to jego stópki będą najpewniej nieco pulchniejsze lub po prostu szerokie, jeśli wynika to z ukształtowania samej stopy. Zdarzają się również wyjątkowo wąskie stópki.

Wybierając konkretny rodzaj obuwia, warto zwrócić uwagę na to, jak ukształtowane są kości dziecka. W przypadku standardowych stóp nie będzie to miało znaczenia. Jeśli jednak te są wyjątkowo wąskie lub szerokie, najlepiej będzie wybrać buty na rzep czy wiązanie, ponieważ można je w dowolny sposób regulować, by były wygodne i odpowiednio stabilizowały stopę.

Ważnym czynnikiem jest także wysokie oraz niskie podbicie, czyli wysokość samej stopy. Jeśli widzisz, że dziecko ma problem z noszeniem zwykłych butów, sięgnij po te produkowane specjalnie dla stóp o takim parametrze. Dzięki temu maluchowi będzie znacznie wygodniej, a przy tym bezpieczniej – kostka wraz z całą stopą będą należycie ustabilizowane.

O czym pamiętać, mierząc stopę dziecka? 

Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać podczas dokonywania pomiarów. Dzięki nim osiągnięty wynik będzie wiarygodny i sprawi, że zakupione obuwie będzie naprawdę wygodne dla Twojej pociechy. Należy pamiętać o:

  • porze wykonania pomiaru – rano stopy są wypoczęte, bez obrzęków. Aby otrzymać wiarygodny wynik, warto przeprowadzić pomiar po południu, gdy Twoje dziecko będzie miało za sobą kilkugodzinną zabawę oraz posiłki;
  • użyciu sznurka do mierzenia – poszczególne odległości najlepiej zaznaczać właśnie na sznurku, włóczce bądź grubszej nitce. Jeśli będziesz chciał obrysować stopę, rozmiar zostanie zawyżony o nawet kilka milimetrów z każdej ze stron;
  • zmierzeniu stopy przed każdym zakupem – może się wydawać, że w ciągu kilku tygodni czy miesięcy stopa dziecka nie ulega zmianie. To jednak złudne wrażenie, ponieważ w ciągu zaledwie tygodnia czy dwóch rozmiar może się nieco zmienić. Kupując nowe obuwie, warto o tym pamiętać;
  • sprawdzaniu tabeli rozmiarów przy każdym zakupie – rozmiary w przypadku butów, podobnie jak i ubrań, różnią się od siebie, nawet jeśli kupujesz u tego samego producenta. Aby uniknąć rozczarowania, za każdym razem sprawdzaj wyliczenia dla konkretnego modelu i porównaj je ze swoimi pomiarami;
  • mierzeniu dwóch par butów – jeśli z Twoich obliczeń wynika, że dziecko jest na granicy dwóch rozmiarów, zamów lub przymierz oba rozwiązania. To pozwoli Ci sprawdzić, które z nich lepiej się sprawdzi, a które zdecydowanie warto wykluczyć.

Dobranie rozmiaru stopy dziecka do konkretnego obuwia gwarantuje niemowlakowi czy kilkulatkowi wygodę, a rodzicowi spokój, że jego maluch porusza się w komfortowych warunkach i wyrabia zdrowe wzorce ruchowe. Warto więc poświęcić procesowi pomiaru stopy nieco czasu – szczególnie dzisiaj, gdy większość zakupów związanych z akcesoriami dla dzieci dokonuje się w sieci, co wynika z oszczędności środków finansowych oraz czasu.